Kita

Edvinas Apčinikovas apie Tarptautinius trenerių kursus Semmelweis sporto universitete Budapešte

Vengrija Edvinas D.Gyurta

Kauno plaukimo mokyklos treneris, Lietuvos sporto universiteto absolventas (2014) Edvinas Apčinikovas  tris mėnesius (2014 m. rugsėjo 15 d. – gruodžio 15 d.) studijavo Tarptautinėje trenerių kursų programoje Semmelweiso sporto universitete Budapešte (Vengrija). Edviną į šias studijas 2014 m. pavasarį atrinko Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) iš įvairių šalies sporto šakų trenerių, pretendavusių į šią stipendiją. Studijų išlaidas finansavo Tarptautinis Olimpinio solidarumo fondas.

Paprašėme Edvino pasidalinti įspūdžiais apie studijas Budapešte:

Semmelweis universitetas įkurtas 1925 metais ir yra vienintelis sporto universitetas Vengrijoje. Ši mokymo įstaiga garsi ne vien dėstytojais, bet ir sportininkais. Net 90 olimpinio aukso medalininkų yra baigę šį universitetą arba tebestudijuoja jame.

Studijų programoje buvo 28 treneriai iš 19 šalių. Dauguma studijų dalyvių – nacionalinių rinktinių treneriai. Amžiaus vidurkis 35-40 metų. Buvau vienas jauniausių ir mažiausiai trenerio darbo patirties turinčių studentų. 

Universiteto dėstytojai buvo geranoriški ir draugiški – stengėsi perteikti mokomają medžiagą aiškiai ir suprantamai, o studentams pageidaujant, skirdavo laiko po paskaitų papildomai. Kai kurie dėstytojai – patys buvę olimpiniai čempionai.

Per teorines paskaitas gavome vertingų žinių apie sporto psichologiją ir sociologiją, bendrą fizinį parengimą, treniravimo principus, terapiją, mitybą, žmogaus biologiją, fiziologiją, apie legalių ir nelegalių papildų vartojimą. Praktinių užsiėmimų metu analizavome treniruotes, stebėjome techniką, mokėmės, kaip taisyti klaidas, sudarinėjome treniruočių planus. Į praktinių užsimėmimų programą taip pat įėjo ir mažų vaikų mokymas plaukti.

Vengrija Edvinas D.GyurtaIš 13 dėstomų dalykų 7 buvo testuojami egzaminu. Tarp testuojamų dalykų buvo plaukimo teorija ir praktika. Apsigyniau darbą apie treniravimo metodus. Įgyjau 5-ojo lygio plaukimo treniravimo kvalifikaciją. Norint pelnyti aukščiausią lygi, reikia prieš tai būti įgyjusiam treniravimo bakalauro ar magistro kvalifikaciją savo arba užsienio šalies universitete. 

Apie buitį ir laisvalaikį: gyvenau Budapešto senamiestyje, bute su kitais 3 treneriais. Turėjome visko, ko reikėjo – virtuvę, skalbimo mašina, vonią. Kas mėnesį mums buvo skirta po 260 eurų dienpinigių – maistui ir savom reikmėm.

Laisvalaikį leidome turiningai – keliavome, aplankėme įžymiausias Budapešto vietas, pilis, katedras, baziliką, parlamento rūmus. Turėjome 4 pažintines ekskursijas, susipažinome su Vengrijos istoriją, kaip ji tapo nepriklausoma valstybe, apie sporto plėtojimą šalyje.

Džiaugiuosi galimybe tiek daug išmokti, pamatyti. Studijų metu gavau daugybę neįkainuojamų žinių apie sportininkų rengimą, vaikų mokymą plaukti, bendravimą, sales programas, treniruočių ypatybes. Pamačiau koks didelis skirtumas yra tarp Lietuvos ir Vengrijos plaukimo. Esu pasirengęs dalintis įgytomis žiniomis bei patirtimi ir perteikti jas Lietuvos treneriams ir sportininkams.

Linkiu ir kitiems treneriams dalyvauti tokiose tarptautinėse studijų programose, nes mūsų šalies plaukimo lygis didele dalimi priklauso nuo trenerių kvalifikacijos ir profesionalumo.

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai