Plaukimas

Plaukimo mini centrai laukia naujo sezono

Kauno mini centro plaukikės

Pirmasis Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) mini centrų sezonas baigėsi. Vasaros pabaigą daugelis sportininkų sutinka poilsiaudami ir atstatydami jėgas po intensyvių treniruočių ir varžybų, kad pasikrovę energijos rudeniop vėl sugrįžtų į baseinus.

Vienos gausiausių – Kauno mini centro – komandos vyr. treneris Paulius Andrijauskas sako, kad praėję metai jauniesiems sportininkams nebuvo lengvi, tačiau tikisi, kad šie neliko nusivylę.

Pirmieji mėnesiai – sunkiausi

„Sezonas buvo sunkus. Daug naujų vaikų, su daugeliu reikėjo susipažinti, atrasti, kaip jie plaukia. Teko stebėti jų techniką, pakantumą darbui, atsistatymą. Aišku, galbūt ne visiems pavyko išvystyti geriausią formą ir pasiekti sportinį piką. Vieniems buvo per sunku, kai kam buvo ir per lengva. Sunkiausia psichologiškai buvo tiems, kurie buvo įpratę dirbti kitaip, bet tikrai nemažai vaikų suplaukė visai gerai. Sakyčiau, sezonas buvo neblogas. Tikimės, kad vaikams patinka, tinka ir išvysime juos plaukiančius kitame sezone“, – mini centro metus apibendrino P. Andrijauskas.

Pasak jo, sportininkai turėjo išgyventi ir nemažą adaptacinį periodą, nes daugelis jų buvo įpratę prie visai kito treniruočių režimo.

„Treneriai turi pradėti ruošti vaikus, kurie planuoja ateiti į centrą, bent jau prieš metus ar porą metų, nes tai labai svarbu. Negalima staigiai vienu metu sugalvoti, ateiti ir bandyti. Tam būtinas įdirbis jau paruošime. Vaikai turi suprasti, kad ir komanda bus didesnė, galbūt jiems ir dėmesio bus mažiau, ne tiek, kiek jie turėdavo pas savo trenerius. Čia ir konkurencija didesnė, ir darbo šiek tiek daugiau negu buvo įpratę. Bandėme iš pradžių juos prie to pripratinti. Nemažai daliai vaikų adaptacinis periodas buvo keli mėnesiai. Dabar jau viskas yra gerai, bet pradžioje tikrai matėsi, kad jiems nelengva“, – prisimena treneris.

Anot P. Andrijausko, sunkiausia buvo dirbti su vyresniais sportininkais, kadangi jie prie treniruočių pokyčių ir naujos programos prisitaiko kiek lėčiau.

„Kuo vyresnis vaikas, tuo sunkiau jį adaptuoti prie naujos sistemos ir krūvio. Ir su technika lygiai tas pats – kuo vyresni vaikai, tuo jie labiau pripratę prie savo technikos ir ją keisti būna daug sunkiau. Su vyresniais yra daugiau darbo ir jiems reikia turbūt daugiau laiko, kad sėkmingai adaptuotųsi“, – pastebi jis.

kauno mini centras treneriai

Kauno mini centro treneriai (iš kairės): Paulius Andrijauskas, Laurynas Svipas, Žaneta Tautvydė ir Vaidotas Blažys

Prie kitokio treniruočių ritmo prisitaikyti turėjo ir sportininkų tėvai. Pasak trenerio, jie irgi pradeda geriau suprasti, kad tokiam sportui kaip plaukimas būtina ištvermė, tad ir jų vaikai baseine turi praleisti kur kas daugiau laiko negu buvo įpratę.

„Konsultuojamės ir su psichologais, kad tėvai suprastų, kaip tie rezultatai atsiranda, kaip vaikams reikia padėti, juos palaikyti, padėti įeiti į režimą, kiek poilsis yra svarbu, mityba. Vaikai adaptuojasi prie rimtesnių treniruočių ir didesnių darbų ir supranta, kad tie medaliai Europoje ir pasaulyje ne taip lengvai laimimi, kaip atrodo per televizorių. Tikiuosi, kad tėvai po truputį irgi to mokosi“, – sako P. Andrijauskas.

Paklaustas, ką išskirtų iš komandos lyderių, treneris prisipažino nemėgstantis tokio skirstymo ir pats stengiasi to nedaryti.

„Man atrodo, kai yra rinktinė, komanda, visi yra labai panašūs ir kartu skirtingi. Išskirti kažkurį vieną yra sunku. Vyresni, aišku, plaukia greičiau, jaunesni plaukia lėčiau. Mergaitės plaukia lėčiau už berniukus, vieni yra greitesni trumpuose nuotoliuose, kiti yra ilguose. Visi, kurie dirba, nori ir stengiasi, yra lyderiai ir išskirtiniai. Nei pagal taškus, nei pagal greitį nesinori jų skirstyti. Ir amžius skirtingas, ir visų įdirbis prieš ateinant į mini centrą skyrėsi, todėl svarbiausia turbūt yra noras. Tie, kurie nori – o likę, atrodo, visi tie, kurie nori – stengiasi, jie ir yra lyderiai“, – mano treneris.

Džiaugiasi ne tik rezultatais, bet ir naujais draugais

Pozityviai apie praėjusį sezoną atsiliepia ir patys sportininkai. Kauno mini centro auklėtinis Tajus Juška šiemet ne kartą gerino savo bendraamžių rekordus, o švieslentėje pasirodydavę rezultatai kartu augino ir pasitikėjimą savimi.

„Savo rezultatais šiame sezone esu patenkintas. Beveik viską pavyko pasigerinti, todėl tikrai esu laimingas“, – sako jaunasis plaukikas.

Prie gerėjančių rezultatų prisidėjo ir profesionalių plaukimo specialistų įžvalgos. LPF kvietimu plaukikus prieš svarbiausius metų startus testavo sporto fiziologas, FINA ekspertas dr. Genadijus Sokolovas. Jis, pasitelkęs povandeninį filmavimą su plaukimo greičio matavimo sistema, atliko sportininkų plaukimo technikos analizę.

„Buvo įdomu sudalyvauti tokiuose testavimuose. Po atliktų testų mes bandėme taisyti savo techniką ir pamatėme žymiai geresnius rezultatus. Aišku, gal ne viskas dabar yra išdirbta, bet progresas yra“, – neabejoja T. Juška.

kauno mini centras vaikinai

Kauno mini centro vaikinų komanda

Sportininkas džiaugiasi, kad mini centre dirbantys treneriai sugeba išklausyti kiekvieną, o treniruotis kartu su būriu bendraminčių – dar smagiau.

„Aš iš tikrųjų tikėjausi, kad mini centre gal bus šiek tiek lengviau, nes krūvis padidėjo, bet su laiku pripratau. Smagu treniruotėse pabendrauti ir kartu plaukti su sportininkais iš kitų komandų (varžybose T. Juška atstovauja Kauno sporto mokyklai „Startas“, – old.old.ltuaquatics.com pastaba). Smagi kompanija. Susibendravome ir su vyresniais plaukikais“, – įspūdžiais dalijasi T. Juška.

Dar viena Kauno mini centro sportininkė Marija Romanovskaja taip pat džiaugiasi prieš ateinantį plaukimo sezoną įgyta sportine forma. Pasak plaukikės, treniruočių sąlygos sportininkams čia buvo sudarytos itin geros, o motyvacijos plaukti pridėjo ir sveika tarpusavio konkurencija.

„Kauno mini centre treniruojasi daug greitų, pačių geriausių jaunųjų plaukikų Lietuvoje. O tai visiems yra į naudą. Manau, daugumai plaukikų treniruotės čia tinka, yra nemažai trenerių, todėl kiekvienas iš mūsų yra prižiūrimas ir stebimas, kad kuo geriausiai pasiruoštume varžyboms ir pasiektume aukštų rezultatų“, – sako M. Romanovskaja.

Šiemet ji tapo Lietuvos suaugusiųjų vicečempione, o su merginų komanda varžėsi ir Europos jaunimo plaukimo čempionato finale, kur ne tik užėmė aukštą penktą vietą estafetėje 4 po 200 m l. stiliumi, bet ir kartu pagerino Lietuvos moterų rekordą.

„Tikrai rekomenduoju treniruotis tokiame mini centre, nes čia pozityvi atmosfera. Mini centre taip pat susiradau ir savo geriausią draugę Ievą Nainytę. Visi čia yra labai mieli. Visa Kauno komanda. Treneriai taip pat labai geri. Treniruojamės aštuonis kartus per savaitę – neatrodo, kad būtų per daug, bet treniruotės geros – lengvesnės prieš varžybas ir intensyvesnės, kai jų nėra. Turime gerą sporto salę, kurią lankome penkis kartus per savaitę, tad pasiruošimui varžyboms sąlygas čia turime tikrai geras“, – pasakoja ji.

kauno mini centras merginos

Kauno mini centro merginų komanda

Sportininkams, kurie tikisi ar norėtų pakliūti į mini centro komandą, treneris P. Andrijauskas pataria nenustoti stengtis ir siekti šio tikslo, tačiau pabrėžia – lengva nebus.

„Patekti čia yra verta. Mini centre mes turime tikrai neblogas sąlygas. Sporto mokyklos, kurioms plaukikai priklauso, sudaro puikias sąlygas visiems sportininkams, bet su papildomu finansavimu iš Lietuvos plaukimo federacijos mes kartu galime pasiekti rinktinių lygį. Turime pakankamai reikiamų išteklių, kuriuos galime skirti kokybiškam darbui. Treneriai ir aš per šiuos metus tikrai daug ką išmoko ir atrado, pažino tuos vaikus. Sezonas buvo nelengvas, toks atradimų metas, bet, manau, kad patirties gavom daug ir kitas sezonas turėtų būti dar geresnis ir greitesnis“, – tikisi jis.

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai