© Gabriel Monnet / World Aquatics
DSQ – trys raidės, kurias mažiausiai tikisi išvysti švieslentėje nuotolį pabaigęs plaukikas. Nors diskvalifikacijos vaikų varžybose yra gana įprastas reiškinys, jų neretai pasitaiko ir profesionaliame sporte.
Suklysta net ir labiausiai patyrę sportininkai, todėl primename pagrindines ir dažniausias taisykles, už kurių sulaužymą užfiksuotas rezultatas gali būti panaikintas.
Priešlaikinis startas
Bene labiausiai visų suprantama taisyklė, kurią pažeidus sportininkas būna diskvalifikuojamas – per ankstyvas startas (angl. false start). Varžybų starteriui davus komandą „į vietas“ (angl. take your marks), ant bokštelio užlipęs plaukikas turi išlikti ramus ir tik sulaukęs garsinio starto signalo įšokti į vandenį.
Jeigu sportininkas startuoja prieš duotą starto signalą, jis gali būti diskvalifikuotas. Pagal atnaujintas „World Aquatics“ plaukimo taisykles, nevalingi plaukiko judesiai ar trūkčiojimas ant starto bokštelio nėra laikomi priešlaikiniu startu.
Pamažu jau išbandomi ir naujos kartos starto bokšteliai, kuriuose integruotos šviesos juostelės įsižiebia kartu su starto signalu. Kadangi šviesa yra greitesnė už garsą, teoriškai ši inovacija leistų plaukikams greičiau sureaguoti į duotą startą ir išvengti situacijų, kai nuo bokštelio atsispiriama per anksti. Tiesa, vis dar nėra aišku, kada tokie starto bokšteliai atsiras pagrindinėse plaukimo varžybose.
15 m taisyklė, posūkiai ir finišas
Po starto ir kiekvieno posūkio plaukikai po vandeniu gali išbūti panirę ne daugiau kaip 15 metrų. Pagal taisykles, būtent ties šia atžyma plaukiko galva vėliausiai dar gali išnirti iš vandens. 15 m atžymą pranėręs sportininkas yra diskvalifikuojamas, todėl distancijos metu geriau nerizikuoti ir iš vandens išnirti anksčiau.
Plaukikas gali susilaukti diskvalifikacijos ir už neteisingai atliktą posūkį ar finišą. Viena iš dažniausiai pasitaikančių klaidų – posūkio ar finišo metu netinkamai paliesta arba visai nepaliesta sienelė.
Pavyzdžiui, kai plaukiama krūtine ar peteliške, negalima sienelės siekti viena ranka, ne kartu arba sunėrus rankas viena ant kitos. Plaukikas sienelę abiem rankomis turi paliesti vienu metu.
Sportininkai, plaukdami nugara, turi finišuoti ant nugaros. Pagal naujausią taisyklių redakciją, plaukiantiems nugara finiše leidžiama pasinerti po vandeniu.
Stilius
Kiekvienas plaukimo būdas taip pat turi savitas taisykles, už kurių pažeidimą gresia diskvalifikacija.
Pavyzdžiui, plaukiant krūtine negalima iškelti alkūnių virš vandens arba atlikti daugiau nei vieną delfino smūgį prieš pirmą krūtine kojų judesį. Plaukiant kompleksiniu būdu – keisti taisyklėse priimtą plaukimo būdų eiliškumą, o etape laisvu stiliumi plaukti nugara, krūtine arba peteliške.
Ar sportininkai nepažeidžia visuotinai priimtų plaukimo būdų taisyklių varžybose akylai stebi teisėjai. Būti nešališku ir visiems teisingu varžybų teisėju – atsakingas darbas. Taisyklių pažeidimų vertinime nėra vietos abejonėms, todėl diskvalifikaciją teisėjai skiria tik tada, kai tuo yra visiškai įsitikinę. Kitu atveju sprendimas priimamas sportininko naudai.
Į pagalbą teisėjams svarbiausių čempionatų metu jau pasitelkiamos ir povandeninės kameros. Papildomos vaizdo peržiūros šiandien leidžia užfiksuoti ir tuos taisyklių pažeidimus, kurių dalyvius stebintys teisėjai negalėjo įžiūrėti.
Varžybų pažeidimai
Varžybų metu plaukikai susilaukti diskvalifikacijos gali ne tik už įprastus stiliaus taisyklių pažeidimus, bet ir (ne)tyčinį sutrukdymą varžovams.
Pabaigęs savo nuotolį arba etapą estafetėje sportininkas privalo kuo skubiau išlipti iš baseino, o tai darydamas – nesutrukdyti kitam distancijos dar nebaigusiam plaukikui finišuoti. Priešingu atveju jo (o estafetėje – visos komandos) užfiksuotas rezultatas gali būti anuliuotas.
Taip pat dažnai pamirštama, kad iš savo plaukimo takelio draudžiama lipti per uždėtus elektronikos skydus. Išlipti iš vandens leidžiama tik per šoninius baseino kraštus.
Retai, bet pasitaiko, kad į baseiną įšokęs sportininkas įplaukia į gretimą takelį ar finišuoja ne tame pačiame takelyje, kuriame pradėjo plaukti. Tai taip pat reiškia automatinę diskvalifikaciją.
„World Aquatics“ plaukimo varžybose sportininkai gali startuoti tik su organizatorių patvirtinta apranga (plaukimo kostiumais, kepurėlėmis, akinukais). O šią vasarą „World Aquatics“ žengė dar vieną žingsnį į priekį ir pasaulio čempionatui Japonijoje patvirtino leistinų nešiojamų priemonių sąrašą, tarp kurių GPS sekikliai, gliukozės jutikliai, širdies ritmo matavimo diržai ir kt.
Gauti diskvalifikaciją nemalonu, tačiau prieš varžybų taisykles lygūs visi – nesvarbu, ar esi dar tik pradedantysis, ar elito sportininkas. Iš klaidų mokomasi, o sėkmingai išmokta pamoka – vienu grybšniu arčiau užsibrėžto tikslo link.