Kita

II FINA Pasaulinė vandens sporto šakų Konvencija

Maskvoje (Rusija) spalio 30 – lapkrčio 1 dienomis vyko II FINA Pasaulinė vandens sporto šakų Konvencija. Konvencijoje dalyvavo daugiau kaip 700 delegatų iš 150 šalių – tai FINA vadovai, marketingo specialistai, pasaulinės plaukimo federacijos rėmėjai, medijos atstovai, nacionalinių federacijų plaukimo sporto organizatoriai. LPF atstovavo Pirmoji viceprezidentė Ilona J. Zuozienė.

Konvencijos tikslas – įvertinti ir aptarti penkių vandens sporto šakų (plaukimo, vandensvydžio, dailiojo plaukimo, šuolių į vandenį ir plaukimo atvirąjame vandenyje) vystymąsi penkiuose kontinentuose, numatyti progresą ir naujoves ateityje, stiprinti nacionalinių federacijų veiklą. Renginio metu parodų salėje buvo įrengti stendai, kuriuose pristatytos vandens sporto šakų industrijos naujovės. Savo naujus produktus pristatė oficialūs FINA rėmėjai ir partneriai ,,Omega“, ,,Myrtha Pools“, ,,Speedo“, ,,ALGE-timing“ ir kt. Pristatyti artimiausiu metu vyksiantys svarbiausi renginiai – 15-tas FINA pasaulio čempionatas (2013 m., Barselona), 16-tas FINA pasaulio čempionatas (2015 m., Kazanė), 2015 m. Vasaros universiada Gwangju (Korėja).

Konvencijos metu buvo pateikta virš 40 pranešimų. Juose analizuotos aktualios nūdienos plaukimo ir kitų vandens sporto šakų vystymo problemos:

  • FINA pagalba ir švietimo/ugdymo programos skirtos nacionalinėms federacijos. Numatoma skirti nemažą finansinį indėlį programų plėtotei, įvairių, kursų, seminarų, klinikų organizavimui, stipendijoms sportininkams. Pagrindinės tikslinės grupės – 1) administratoriai ir vadybininkai, 2) sportininkai; 3) treneriai; 4) teisėjų personalas.
  • Londono’12 Olimpinių žaidynių patirtis ir analizė. Buvo konstatuota, kad FINA sukurtas produktas, kuruojant vandens sporto šakas ir vykdant jų varžybas, yra labai svarbus olimpinių žaidynių programoje keliais aspektais: 1) pritraukia daug žiūrovų, į varžybas Londone parduota 97% visų bilietų; 2) labai didelis susidomėjimas – BBS duomenimis vandens sporto šakas per TV stebėjo daugiau kaip 2 milijardai žiūrovų; 3) turi didelę įtaką žaidynėms dėl savo įvairovės – individualios ir komandinės sporto šakos ir rungtys, varžybos vykdomos sporto įrenginiuose ir atviruose vandens telkiniuose, sporto šakos priklauso ciklinių, žaidybinių, sudėtingos koordinacijos, o dailiajame plaukime derinami plaukimo, gimnastikos ir šokio elementai; 4) transliuojant per TV pirmą kartą buvo išbandyta naujovė – mokomųjų klipų apie sporto šakos taisykles demonstravimas – o tai žiūrovui suteikė galimybę aiškiau suvokti sporto šakos specifiką.
  • Vaikų mokymo plaukti svarba ir dėmesys šioms programoms – apie patirtį šioje srityje kalbėjo Davidas Sparkes (Dž.Britanija). Atskleista programų svarba visose šalyse. Akcentuota, kad plaukimas svarbus įgūdis gyvybės išsaugojimo klausymu, fizinio aktyvumo, sveikatinimo požiūriu. Mokėjimas plaukti kaip saugi sporto šaka yra sportas visam gyvenimui. Mokymasis plaukti turi būti prieinamas visiems, neatsižvelgiant į socialinį statusą, finansines išgalias, amžių, negalią. Klausantis pranešimo matyti labai daug sąsajų su padėtimi ir veikla Lietuvoje. Plėtodami federacijos lygmenyje šią sritį – eimane teisingu keliu.
  • Talentų ugdymas – pristatyta Rusijos federacijos patirtis vykdant projektą ,,Aš tapsiu čempionu“ ir ,,M.Phelpso plaukimo mokyklų“ veikla JAV ir kitose šalyse, bei pristatyta galimybė naudoti žinomo plaukiko vardą plaukimo mokymo reklamai kaip prekės ženklą (brandą).
  • Aptartas M.Phelpso fenomenas ir įtaka plaukimo vystymui. Ir dabar, kada legendinis plaukikas atsisveikino su didžiuoju sportu, laukiama naujų legendinių plaukikų, kurie keltų ne mažesnes sportinės kovos intrygas, stebintų savo fizinėm, techninėm, valios ir asmeninėm sąvybėm pasaulį.
  • Veteranų sportas – neatskiriama FINA veiklos sudėtinė dalis. Analizuota veteranų sporto reikšmė sporto šakų vystymui visame pasaulyje, atskleita ekonominė ir reklaminė reikšmė. Naujovė: 16-to FINA pasaulio čempionato Kazanėje metu kartu bus vykdomos ir rungtys veternams. Taip siekiama kelti dar didesnį susidomėjimą vandens sporto šakomis.
  • Naujovės varžybų programoje ir taisyklėse – dirbama šiais klausymais: 1) mišrių (2 moterys + 2 vyrai) estafečių įtraukimas į svarbiausių varžybų programą (gali būti jau Barselonos‘13 PČ); 2) nauja starto įrangos konstrukcija nugara rungtims; 3) krūtine plaukimo taisyklių pakeitimai; 4) povandeninių kamerų taikymas teisėjaujant varžybose.
  • Omega – pristatė savo bendradarbiavimo su FINA patirtį. Omega laiko fiksavimo paslaugas pirmą kartą plaukimo varžyboms pateikė 1932 metais Naujovės – artimiausioje ateityje gali būti, kad nustatant nugalėtojus, rezultatas bus fiksuojamas ne 0,01 s., bet 0,001 s. tikslumu. Budapešte Europos čempionate buvo fiksuoti 67 vienodi rezultatai fiksuojant 0,01 s. tikslumu. Omegos įranga gali jau dabar rezultatus fiksuoti 0,001 s. tikslumu, tačiau ,,kas užtikrins, kad baseino ilgis visuose baseino takeliuose yra toks pats? Juk 0,001 s. tai tik 1,7 mm skirtumas“.
  • Sporto rėmėjai – Dale Neuburger (JAV) pristatė JAV plaukimo federacijos patirtį ieškant ir bendradarbiaujant su rėmėjais.
  • DENTSU reklamos agentūros veikla (Japonija) – pristatyta agentūros veikla ir bendradarbiavimas su FINA reklamos ir prekės ženklo stiprinimo srityse, kalbėta apie inovacijas šioje srityje. Aptarta darbo su pagrindiniais FINA remėjais Midea, Myrtha pools, Nikon, Omega, Speedo, Yakult perspektyvos.
  • Plaukimo baseinų, centrų veiklos biznio modeliai – Pekino olimpinio baseino ,,Vandens kubas“ patirtis.
  • FINA vykdantysis direktorius K.Marculescu kalbėdamas apie FINA sporto šakų plėtotę OŽ – pastebėjo, kad bus siekiama neplėsti plaukimo varžybų programą, bet didinti šalių dalyvių skaičių, plėtojant plaukimo sporto geografiją pasaulyje. Ką tai reiškia mums (Lietuvai)? Tai, kad mūsų sportininkai turės besąlygiškai vykdyti patekimo į ož normatyvus, nes mažės galimybė patekti su B normatyvu. Daugės besivystančių šalių sportininkų su pakvietimais ir žemais rezultatais.

Taigi II FINA Pasaulinėje vandens sporto šakų Konvencijoje išsakytos naujovės, išgirsta patirtis patvirtina jos moto ,,Together We Can Make Aquatics Bigger!”. Tik visų mūsų bendras ir ambicingas darbas skatinant plaukimo mokymą, rengiant jaunuosius ir elito plaukikus, tobulinant treniruočių technologijas ir rengiant plaukimo specialistus gali būti svarus atsakas į naujus iššūkius plaukimo sporte.

LPF Pirmoji viceprezidentė dr. Ilona J.Zuozienė
logo

{jpageviews 00 none}

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai